AnaSaife » Javascript

Tag: Javascript

ReactJS Nedir?

Gün geçmiyor ki yeni bir javascript framework ü çıkmasın.

React, Facebook tarafından geliştirilmiş DOM yerine Virtual DOM u manipule eden bir başka JSFW. (NSFW gibi oldu. Panik yok burası NFW)

React’i diğer framework lerden ayıran birkaç özelliğinden bahsedelim,

 • Performans: DOM a yapılan en ufak değişiklikte bile, örneğin bir element e class atadığımızda bile tüm DOM yeniden taranır. React ile Virtual DOM üzerinde ilgili değişiklikler için optimum sayıda işlem yapılacak şekilde aksiyon alınıyor.
 • Performans: Angular daki gibi state inizdeki tüm değişkenleri dinlemiyor. Değişkenler, state objesinde tutulduğu için ve değişkenleri state objesine bildirdiğimiz için tüm sayfayı dinlemesine gerek kalmıyor.
 • Performans: buraya birşeyler yazarım. 🙂

JSX: React yazarken kullanacağımız best practice tir. Oluşturulan komponentlerin tekrar kullanılabilir olması performans olarak da geliştiricileri tarafından desteklenmektedir.

React hakkında detaylı bilgi için önereceğim şu sayfayı okumanızı tavsiye ederim.

Standart geliştiricisinin React Native projesi içine düştüğündeki ilk tepkisi

 • Abi HTML i nereye yazıyoruz?
 • CSS ler aslında JS ler mi?
 • Bu şimdi nece oluyor?
 • Evde React çalışmak istersem HTML mi CSS mi kascam?

Bu ay ne yaptım? 2015 Aralık

Geçen ayın (Kasım) yazısına şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

8 Aralık:

Şirketimi diğer şirketlerden ayıran en büyük özelliği sürekli öğrenmeye önem vermesi. Bugün, şirketin daha önce de düzenli olarak yaptığı ancak bir süre ara verilen kendi aramızda “Ekmek Arası Kod” dediğimiz eğitimlerine geri döndü. Tekrar düzenli olarak yapılacağı haberini aldık ve bugün ilk defa yapıldı. Anlatılan konuları ve kimlerin ne anlattığını paylaşıyorum. Hepsinden öğrendiğim şeyleri 1’er cümle ile özetlemeye çalışayım.

Esma : NodeJs, Npm > Java gibi server-side yazılım teknolojilerinde işler thread’ler ile iş-parçacıklarına bölünür. 5 Thread açabilen bir makinede aynı anda en fazla 5 iş yapabilirsiniz, 6. iş geldiğinde thread’lerden biri bitmeden bir sonrakini proses edemezsiniz. NodeJS ile bunun önüne geçiyoruz. Single Thread çalıştığı için aslında tüm işlemleri tek thread üzerinden gerçekleştiriyor. Bunla ilgili garson örneği verildi. Onu burada paylaşmayacağım. 🙂

Murat : MustacheJS, HandlebarsJS > Frontend teknolojilerin niğmetlerinden faydalanıyorsanız kesinlikle en az bir javascript template engine kullanıyor olduğunuzu varsayıyoruz. HandlebarsJS template lerinizi compile edip kullanmanızı sağlıyor. MustacheJS ise bunun eksik yönlerini kapatıp daha geniş kapsamlı framework.

Jasmine> Javascript fonksiyonların testlerini yazmak için kullanılıyor.

describe("A suite", function() {
 it("contains spec with an expectation", function() {
  expect(true).toBe(true);
 });
});

Kerem : Bower > Web ağırlıklı projelerde çalışıyorsanız 1’den fazla javascript framework’ü ve kütüphanesiyle çalıştığınızı varsayıyoruz. Bu kütüphanelerin güncel ve bug sız, bol feature lu kalmasını sağlamak için bower kullanıyoruz. Kısaca paket yönetimi uygulaması deniyor.NodeJS, Grunt, MinJS, xJS, yJS gibi her işiniz için ayrı kütüphane kullandığınızda bunları en kötü ihtimalle senede 2 defa bile güncellemek zorunda olduğunuzu düşünürsek Bower tam size göre. Tek komutla bower.js içerisinde tüm kütüphanelerinizin haritası oluşturulmuş dosya sayesinde tüm içeriğiniz güncel kalıyor.

Batuhan : Grunt, Gulp >

10 Aralık:

Bugün, yine öğlen arasında 12.30-13.30 saatlerinde ekmek arası kod toplantımızı gerçekleştirdik. Geçen gün anlatılmayan, yarım kalan konulara devam ettik. Ancak yine süremiz yetmedi. Browserify ve Webpack öğrendik. Kalan konuları bir sonraki ekmek arasına alacağız.

Onur: Webpack, Browserify >

Reactjs, Flux, Spring Boot > Zamanımız yetmediği için bu konuları bugün işleyemedik.

22 Aralık:

2015-12-22 19.50.57istanbul-coders grubun alt oluşumu olan TestHive grubunun “Security Testing of Web Apps on Continuous Integration” isimli etkinliğine katıldım. Etkinlikte, en populer güvenlik testi uygulamaları tanıtıldı, aralarındaki farklar ve iyi oldukları yanlarından bahsedildi. Hangi amaç için hangi uygulamayı kullanacağımızdan bahsettik. Ancak asıl konu bu kadar basit değildi. Güvenlik otomasyonlarını kendi sistemlerimizde denerken bundan nasıl faydalar sağlayabileceğimizden ve bu işi nasıl otomatize edeceğimizden bahsettik.

Selenium ile testleri nasıl koşuyorsak aynı şekilde olası güvenlik açıkları için sistemimizi aynı otomasyona bağlayıp standart şekilde testlerimizi koşturabileceğimizden bahsettik. Uygulamalı güvenlik testi yazıldı ve bu işlerin nasıl yapıldığını görme fırsatı buldum.

Konuşmacı: Thoughtworks, Yigithan Yilmaz

Etkinlik linki : http://www.meetup.com/TestHive/events/227538884/

 

24 Aralık:

2015-12-24 19.57.21istanbul-coders grubu etkinliği dahilinde “Continuous Delivery and .Net Application Development”

Konusmaci;Onuralp Taner Ciceksepeti.com’da Yazılım Mimarı

Etkinlik linki : http://www.meetup.com/Istanbul-Hackers/events/227212457/

 

 

Bundan sonraki blog yazılarımda her etkinlikte çektiğim en az 1 fotoğrafı paylaşarak geliştirmeyi düşünüyorum. (bknz: continuous improvement)

Yazıma sonra devam edeceğim.

AngularJS giriş

AngularJS ile ilgili öğrendiklerimi paylaşmadan önce bu konuya bir giriş yapmamız gerekiyor sanırım. Daha önce fontend/backend kavramının nasıl önemini yitirdiğiyle ilgili okuduğum onlarca yazı ve makaleden sonra DevOps Engineer kavramının da bu denli populer olduğu günlerde Javascript Framework’leri öğrenmek mecbur hale dönüştü.

Biz, yazılım çağını ortasında yakalamış(kime göre, neye göre?) 2015 yılında henüz yazılıma yeni adım atmış geliştiriciler olarak, işin başındayken bu tür yeniliklere ayak uydurmalıyız. Bunla ilgili yerini/sitesini hatırladığım birkaç makale linkini sizinle paylaşmak istiyorum.

Konuyu daha fazla dağıtmadan, AngularJS’in Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketleri tarafından kullanılmadığını, daha çok startup tarzında gelişime ve yeniliğe açık, girişimci şirketlerde daha fazla kullanıldığını söylemem lazım. Büyük şirketlerin bu tür yeniliklere neden açık olmadığıyla ilgili iğneleyici şeyler söylemeyi çok isterdim. Bir sonraki yazım bunla ilgili olabilir 🙂 O tarafa fazla dokunmadan, dokunmadan edemeyeceğim! Neyse atlıyoruz.. Bu Yazının Devamını Okumaya Devam Et