Tag: ekmek arası kod

Bu ay ne yaptım? 2016 Ocak

Geçen ayın (Aralık) yazısına şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 Ocak:

Şirketin Ekmek Arası Kod eğitimlerinde bugün d3.js gördük. Diğer grafik çizdirme kütüphanelerinden farkı daha iyi customize edilebilme özelliği var. Aslında grafik kütüphanesi yerine data görselleştirme kütüphanesi diye anılıyor.

7 Ocak:

IMG_0007

istanbul-coders’in Swift programlama üzerine gerçekleştirdiği eğitime katıldım. Eğitimde Swift’in geçmişinden, neden objective-C varken çıkarıldığından, farklarından ve geleceğinden bahsettik.

Gerçek örnekler ile Objective-C ile 3 ayda bitecek projenin nasıl 6 aydır devam ettiğinden, karşılaşılan zorluklardan ve alacağı yoldan bahsedildi.

Etkinlik sonrası Swift’e pek ısındığımı söyleyemiyorum.

Konuşmacı: Can Yaman

Swift Programlama Diline Giriş

Thursday, Jan 7, 2016, 7:00 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

58 Hacker Went

Merhaba arkadaslar,Bu hafta istanbulcoders oturumunda Valensas’dan Can Yaman’i konuk edecegiz.Konu:Swift; çok basit, konuştuğun gibi yazdığın, çok hızlı ve öğrenmesi çok kolay bir dil mi?Swift bilince, mobil uygulama yazmayı mı öğrenmiş oluyoruz?Swift dilinin yapısı.Swift “design patterns” ve “protocol oriented” programlama nedir?Obj-C mi? Swi…

Check out this Meetup →

12 Ocak:

IMG_0092İTÜ Çekirdek’in gerçekleştirdiği Yeni Nesil Uygulamalar ve Kavramlar isimli etkinliğine katıldım.

Etkinlikte Big Data, IoT, Data Streaming gibi son günlerin trendleri ve bunların ilginç kullanım alanları hakkında ilginç veriler ve bilgiler paylaşıldı.

Beni en çok etkileyen Türkiye’de sağlık sektöründe önemli cihazların üzerinde çalınma durumunda takip edilebilmesi için gizli izleme cihazların olduğuydu.

Konuşmacı: Kıvanç Toker

Girişimciler için Yeni Nesil Uygulamalar ve Yeni Nesil Kavramlar

Tuesday, Jan 12, 2016, 6:15 PM

İTÜ Çekirdek Konferans Salonu
ARI3 Binası, İTÜ Maslak Kampüsü Istanbul, TR

89 Entrepreneur Went

Girişimcilerin her gün gelişmekte olan girişimcilik ekosisteminde yeniliklerden haberdar olmaları, gelişmeleri anında takip etmeleri gerekmektedir. Hızla gelişen dünyada yeni nesil kavramlar ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, 12 Ocak Salı günü saat 18.20’de İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası İTÜ Çekirdek konferans salonunda Kıvanç T…

Check out this Meetup →

14 Ocak:

2016-01-14 19.36.24istanbul-coders’in “Dünya’nın en iyi şirketinde çalışmak” isimli etkinliğine katıldım. Etkinlik başlamadan önce yine yarım saat önce buluşup ayak üstü tanıştık. Bu sefer eğitime katılanların hepsi çok genç ve yaşlıydı.

Etkinlikte genel olarak konuşulan başlıklar,

 • Nasıl iyi yazılımcı olunur, iyi yazılımcı kime denir
 • İyi bir yazılım şirketinin özellikleri nelerdir, iyi bir yazılım şirketine nasıl girilir

Gibi konu başlıkları konuşuldu.

40 dakika ile 1 saat arası sürmesi planlanan etkinlik 3.5 saat sürdü. 4 tane konu başlığı varken sadece ilk slayt geçilebildi. Konuşmacı yetkin olunca sonu gelmedi. Çok iyi bir etkinlik oldu.

Konuşmacı: Isa Goksu

Dünyanın en iyi yazılım şirketlerinde kariyer yapmak

Thursday, Jan 14, 2016, 7:30 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

48 Hacker Went

Bu hafta istanbulcoders oturumunda ThoughtWorks Turkiye Yoneticisi ve Istanbulcoders’in kurucusu Isa Goksu’yu konuk edecegiz. Bu etkinlik, soylesi formatinda olacak.Etkinlik kariyer konusundaki etkinliklerin ilki olacak. Ayni konuda birkac konuk daha davet ediyor olacagiz.Konu:En iyi sirketler (konugun gozunden)Dunyanin en iyi yazilim sirketle…

Check out this Meetup →

19-20 Ocak:

Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Yüksek Lisans bölümüne kayıt olmak üzere 19’unda yola çıktım. 1 gece kaldıktan sonra 20’si sabahı üniversiteye kayıt için uğradım. Kayıt işlemlerimi hallettim. Artık yüksek lisans programı öğrencisiyim.

21 Ocak:

IMG_0122istanbul-coders’ın Javascript hakkında orta seviye denilebilecek bir etkinliğine katıldım.

Etkinliğin genel başlıkları

 • Javascript’in ilginçlikleri > ++ operatörü ve bunla ilgili yapılan hileler, mülakatlarda sık sorulan hileli sorular ve bizi şaşırtan bunun gibi javascript diline özgü ilginçlikler
 • Hoisting >
 • Closure
 • Proto
 • Strict Mode
 • Transpilers
 • Automation Tools
 • Development Tools

Etkinlikten çok memnun ayrıldım. Aynı yaşta olmamız sanırım anlamamı kolaylaştırdı. Bir nevi konuşmacı anladığım dilden konuştu. En çok verim aldığım etkinliklerden biri oldu diyebilirim.

Konuşmacı: Engin Can, Çiçeksepeti

Javascript Programlama Diline Giris

Thursday, Jan 21, 2016, 7:30 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

68 Hacker Went

Bu hafta istanbulcoders oturumunda ciceksepeti.com yazilim muhendislerinden Engin Can bizlere Javascript Programlama Diline giris niteliginde bir anlatimda bulunacak.Konu:Javascript (ES5);Statements Functions Keywords Hoisting Strict Mode Transpilers Automation Tools Development Tools Konusmaci:Engin Can (ciceksepeti.com)@engincan_can github.c…

Check out this Meetup →

 

Bu ay ne yaptım? 2015 Aralık

Geçen ayın (Kasım) yazısına şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

8 Aralık:

Şirketimi diğer şirketlerden ayıran en büyük özelliği sürekli öğrenmeye önem vermesi. Bugün, şirketin daha önce de düzenli olarak yaptığı ancak bir süre ara verilen kendi aramızda “Ekmek Arası Kod” dediğimiz eğitimlerine geri döndü. Tekrar düzenli olarak yapılacağı haberini aldık ve bugün ilk defa yapıldı. Anlatılan konuları ve kimlerin ne anlattığını paylaşıyorum. Hepsinden öğrendiğim şeyleri 1’er cümle ile özetlemeye çalışayım.

Esma : NodeJs, Npm > Java gibi server-side yazılım teknolojilerinde işler thread’ler ile iş-parçacıklarına bölünür. 5 Thread açabilen bir makinede aynı anda en fazla 5 iş yapabilirsiniz, 6. iş geldiğinde thread’lerden biri bitmeden bir sonrakini proses edemezsiniz. NodeJS ile bunun önüne geçiyoruz. Single Thread çalıştığı için aslında tüm işlemleri tek thread üzerinden gerçekleştiriyor. Bunla ilgili garson örneği verildi. Onu burada paylaşmayacağım. 🙂

Murat : MustacheJS, HandlebarsJS > Frontend teknolojilerin niğmetlerinden faydalanıyorsanız kesinlikle en az bir javascript template engine kullanıyor olduğunuzu varsayıyoruz. HandlebarsJS template lerinizi compile edip kullanmanızı sağlıyor. MustacheJS ise bunun eksik yönlerini kapatıp daha geniş kapsamlı framework.

Jasmine> Javascript fonksiyonların testlerini yazmak için kullanılıyor.

describe("A suite", function() {
 it("contains spec with an expectation", function() {
  expect(true).toBe(true);
 });
});

Kerem : Bower > Web ağırlıklı projelerde çalışıyorsanız 1’den fazla javascript framework’ü ve kütüphanesiyle çalıştığınızı varsayıyoruz. Bu kütüphanelerin güncel ve bug sız, bol feature lu kalmasını sağlamak için bower kullanıyoruz. Kısaca paket yönetimi uygulaması deniyor.NodeJS, Grunt, MinJS, xJS, yJS gibi her işiniz için ayrı kütüphane kullandığınızda bunları en kötü ihtimalle senede 2 defa bile güncellemek zorunda olduğunuzu düşünürsek Bower tam size göre. Tek komutla bower.js içerisinde tüm kütüphanelerinizin haritası oluşturulmuş dosya sayesinde tüm içeriğiniz güncel kalıyor.

Batuhan : Grunt, Gulp >

10 Aralık:

Bugün, yine öğlen arasında 12.30-13.30 saatlerinde ekmek arası kod toplantımızı gerçekleştirdik. Geçen gün anlatılmayan, yarım kalan konulara devam ettik. Ancak yine süremiz yetmedi. Browserify ve Webpack öğrendik. Kalan konuları bir sonraki ekmek arasına alacağız.

Onur: Webpack, Browserify >

Reactjs, Flux, Spring Boot > Zamanımız yetmediği için bu konuları bugün işleyemedik.

22 Aralık:

2015-12-22 19.50.57istanbul-coders grubun alt oluşumu olan TestHive grubunun “Security Testing of Web Apps on Continuous Integration” isimli etkinliğine katıldım. Etkinlikte, en populer güvenlik testi uygulamaları tanıtıldı, aralarındaki farklar ve iyi oldukları yanlarından bahsedildi. Hangi amaç için hangi uygulamayı kullanacağımızdan bahsettik. Ancak asıl konu bu kadar basit değildi. Güvenlik otomasyonlarını kendi sistemlerimizde denerken bundan nasıl faydalar sağlayabileceğimizden ve bu işi nasıl otomatize edeceğimizden bahsettik.

Selenium ile testleri nasıl koşuyorsak aynı şekilde olası güvenlik açıkları için sistemimizi aynı otomasyona bağlayıp standart şekilde testlerimizi koşturabileceğimizden bahsettik. Uygulamalı güvenlik testi yazıldı ve bu işlerin nasıl yapıldığını görme fırsatı buldum.

Konuşmacı: Thoughtworks, Yigithan Yilmaz

Etkinlik linki : http://www.meetup.com/TestHive/events/227538884/

 

24 Aralık:

2015-12-24 19.57.21istanbul-coders grubu etkinliği dahilinde “Continuous Delivery and .Net Application Development”

Konusmaci;Onuralp Taner Ciceksepeti.com’da Yazılım Mimarı

Etkinlik linki : http://www.meetup.com/Istanbul-Hackers/events/227212457/

 

 

Bundan sonraki blog yazılarımda her etkinlikte çektiğim en az 1 fotoğrafı paylaşarak geliştirmeyi düşünüyorum. (bknz: continuous improvement)

Yazıma sonra devam edeceğim.