Bu ay ne yaptım? 2015 Aralık

Geçen ayın (Kasım) yazısına şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

8 Aralık:

Şirketimi diğer şirketlerden ayıran en büyük özelliği sürekli öğrenmeye önem vermesi. Bugün, şirketin daha önce de düzenli olarak yaptığı ancak bir süre ara verilen kendi aramızda “Ekmek Arası Kod” dediğimiz eğitimlerine geri döndü. Tekrar düzenli olarak yapılacağı haberini aldık ve bugün ilk defa yapıldı. Anlatılan konuları ve kimlerin ne anlattığını paylaşıyorum. Hepsinden öğrendiğim şeyleri 1'er cümle ile özetlemeye çalışayım.

Esma : NodeJs, Npm > gibi server-side yazılım teknolojilerinde işler thread'ler ile iş-parçacıklarına bölünür. 5 Thread açabilen bir makinede aynı anda en fazla 5 iş yapabilirsiniz, 6. iş geldiğinde thread'lerden biri bitmeden bir sonrakini proses edemezsiniz. NodeJS ile bunun önüne geçiyoruz. Single Thread çalıştığı için aslında tüm işlemleri tek thread üzerinden gerçekleştiriyor. Bunla ilgili garson örneği verildi. Onu burada paylaşmayacağım. 🙂

Murat : MustacheJS, HandlebarsJS > Frontend teknolojilerin niğmetlerinden faydalanıyorsanız kesinlikle en az bir template engine kullanıyor olduğunuzu varsayıyoruz. HandlebarsJS template lerinizi compile edip kullanmanızı sağlıyor. MustacheJS ise bunun eksik yönlerini kapatıp daha geniş kapsamlı framework.

Jasmine> fonksiyonların testlerini yazmak için kullanılıyor.

describe("A suite", function() {
  it("contains spec with an expectation", function() {
    expect(true).toBe(true);
  });
});

Kerem : Bower > Web ağırlıklı projelerde çalışıyorsanız 1'den fazla framework'ü ve kütüphanesiyle çalıştığınızı varsayıyoruz. Bu kütüphanelerin güncel ve bug sız, bol feature lu kalmasını sağlamak için bower kullanıyoruz. Kısaca paket yönetimi uygulaması deniyor.NodeJS, Grunt, MinJS, xJS, yJS gibi her işiniz için ayrı kütüphane kullandığınızda bunları en kötü ihtimalle senede 2 defa bile güncellemek zorunda olduğunuzu düşünürsek Bower tam size göre. Tek komutla bower.js içerisinde tüm kütüphanelerinizin haritası oluşturulmuş dosya sayesinde tüm içeriğiniz güncel kalıyor.

Batuhan : Grunt, Gulp >

10 Aralık:

Bugün, yine öğlen arasında 12.30-13.30 saatlerinde ekmek arası kod toplantımızı gerçekleştirdik. Geçen gün anlatılmayan, yarım kalan konulara devam ettik. Ancak yine süremiz yetmedi. Browserify ve Webpack öğrendik. Kalan konuları bir sonraki ekmek arasına alacağız.

Onur: Webpack, Browserify >

Reactjs, Flux, Spring Boot > Zamanımız yetmediği için bu konuları bugün işleyemedik.

22 Aralık:

2015-12-22 19.50.57 grubun alt oluşumu olan TestHive grubunun “ Testing of Web Apps on ” isimli etkinliğine katıldım. Etkinlikte, en populer güvenlik testi uygulamaları tanıtıldı, aralarındaki farklar ve iyi oldukları yanlarından bahsedildi. Hangi amaç için hangi uygulamayı kullanacağımızdan bahsettik. Ancak asıl konu bu kadar basit değildi. Güvenlik otomasyonlarını kendi sistemlerimizde denerken bundan nasıl faydalar sağlayabileceğimizden ve bu işi nasıl otomatize edeceğimizden bahsettik.

Selenium ile testleri nasıl koşuyorsak aynı şekilde olası güvenlik açıkları için sistemimizi aynı otomasyona bağlayıp standart şekilde testlerimizi koşturabileceğimizden bahsettik. Uygulamalı güvenlik testi yazıldı ve bu işlerin nasıl yapıldığını görme fırsatı buldum.

Konuşmacı: , Yigithan Yilmaz

Etkinlik linki : http://www.meetup.com/TestHive/events/227538884/

 

24 Aralık:

2015-12-24 19.57.21 grubu etkinliği dahilinde “ and .Net Application Development”

Konusmaci;Onuralp Taner Ciceksepeti.com'da Yazılım Mimarı

Etkinlik linki : http://www.meetup.com/Istanbul-Hackers/events/227212457/

 

 

Bundan sonraki blog yazılarımda her etkinlikte çektiğim en az 1 fotoğrafı paylaşarak geliştirmeyi düşünüyorum. (bknz: continuous improvement)

Yazıma sonra devam edeceğim.

“Bu ay ne yaptım? 2015 Aralık” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.