AnaSaife » AngularJS

Tag: AngularJS

2016’da neler yaptım? Neler öğrendim?

Merhaba arkadaşlar, önceki yıllarda da yapmam gereken bu kişisel değerlendirme yazısını yazmadığımı fark ettim. Bu yıldan itibaren bunu gözardı etmemeye çalışacağım.

2016 yılında neler yaptım?

 • Yılın başlarında birkaç ay boyunca neredeyse her hafta sonu bir etkinlik/eğlence/club’a gittim.
 • Yüze yakın yazılım etkinliğine katıldım. Yüze yakın sektörden benimle aynı işi yapan insan ile tanıştım.
 • Bolca deniz – kum – güneş üçlüsünün keyfini çıkardım.
 • Dans kursuna gittim.
 • Fitness’a gittim.
 • Gereğinden fazla mesai yaptım.

Bir dönemimi düzenli olarak etkinliklere katılarak geçirdim. Docker, AngularJS, ReactJS, HTTP, SOLID Prensipleri, CI, CD konularında gerekirse aynı şeyleri tekrar tekrar dinleyerek birçok etkinliğe katıldım. Istanbul Coders ve Istanbul HackerSpace gruplarında, etkinliklerinde sektörden arkadaşlar edindim.

İyi dans edebilmenin pratik ile olduğunu kabul edip Modern Dans Kursuna kayıt oldum. Maslak’ın en populer dans kursunda 2 aylık kısa bir eğitim aldım ve sonra tabiki bıraktım. O dönemde çok meşguldum. Dünyayı kurtarıyordum.

Fitness a vakit ayırdım. Tam ideal fiziğe sahip olacak iken yine Dünyayı kurtarma planları devreye girdi ve ara verdim. 2017 Ocak itibariyle tekrar başladım ancak +2.2kg yağ alıp, -1.5kg kas kaybedip, +700gram toplamda geriye gitmişim. Ne büyük bir kayıp.. Ne acı..!

Çok şey yapmışım. 2017 yılında elle tutulur şeyler yapabilmek umuduyla.

Görüşmek üzere.

Sanırım biraz kısa oldu.

2016 yılında neler öğrendim?

 • Daha sık ve yerinde “Hayır” demeyi öğrendim. Çalışma hayatımın 1. yılında kazanamadığım bu beceriyi 2. senemde kazabildiğime inanıyorum. İletişimde evetler kadar hayırların da bünyemizde yeri olması gerektiğini gördüm. Aksi halde daha çok efor ile zaman kaybeden taraf hep ben oluyordum. En büyük kazanımlarımdan biri oldu.
 • Kötümser insanlardan uzak kalmayı öğrendim. Hayattan zevk almayı hedef edindim. Sürekli ne olacak bu ülkenin hali ci muhabbetlerden uzak kalmayı öğrendim. Bunların bana yada hayatımıza hiçbir şey katmadığını gördüm.
 • Yapmakta zorlandığım yada ilgi alanımda olmayan şeyler için yardım istemeyi öğrendim. Hırs denen şeyin aslında çok kötü ve yerinde kullanılmadığında bizi geriye götüren bir şey olduğunu kabul ettim. Her işi ben yapamam. Her şeyi ben bilemem.
 • Takım çalışmasını öğrendim. Projelerde işlerin takım ile halledildiğini keşfettim. İşlerin küçük harçalar halinde bölünüp ilgi alanlarına göre paylaştırılması sonucu daha hızlı ve güzel sonuçlar çıktığını gördüm.
 • Kahkaha atmayı öğrendim. Yaşamak şakaya gelmez, büyük bir ciddiyet ile yaşayacaksın. Sincap gibi mesela.
 • Beni güldürmeyen şey öldürür düşüncesiyle ciddiyetten arkama bakmadan kaçmayı öğrendim. Şaka. Ha ha.
 • Hayatta kalmayı öğrendim. 2016 senesinde İstanbul il sınırlarında 124124 patlamada yada terör saldırısında 32423423 kişi öldü. Ben onlardan biri olmadım. Bu da bir başarıdır. Dimi?
 • Teşekkür etmeyi öğrendim. İnsanları mutlu ettim.
 • Özür dilemeyi öğrendim. Kendimi mutlu ettim.
 • Öfke ile arama mesafe koymayı öğrendim. Sanırım en büyük kazanımım da bu oldu..

Teşekkürler.

 

Bu ay ne yaptım? 2016 Nisan

3 Nisan:

Bugün, AngularJS yenilikleri ve getirdikleri hakkında konuştuk.

Introduction to Angular 2.0

Thursday, Mar 3, 2016, 7:30 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

194 Hacker Went

Merhaba arkadaslar,Bu hafta Turkcell Teknoloji’den Ibrahim bizlere Angular 2.0 ile gelen yenilikleri anlatip bir demo ile basitce bir proje nasil gelistirilir gosterecek.Konu:We will learn basic concepts of Angular 2.0;1- What is Angular?2- Getting Starteda- What’s New in AngularJS 2.0?b- Angular2 vs Angular1c- Node.jsd- ES2015e- Type…

Check out this Meetup →

7 Nisan:

Şu ara freelancer olan yada olmak için fırsatını arayan herkesin takip ettiği Crossover’in etkinliğindeydim. Sunumu, Crossover’in Ülke Müdürü Sinan Ata yaptı. Crossover’in çalışma mantığından, çalışanlarında aradıkları özelliklerden, mülakatlardan, aşamalardan ve işe alım sürecinin nasıl işlediğinden bahsetti.

Hatırladığım kadarıyla aklımda kalan birkaç maddeyi sizinle paylaşayım: Bu Yazının Devamını Okumaya Devam Et

Eclipse AngularJS ng-app hataların çözümü

Eclipse ile uygulama geliştirirken benim en çok kafaya taktığım şeylerden biri aldığım hataların da ötesinde, warning mesajlarıdır. Geçersiz HTML etiketi hatası AngularJS projesinde en çok rastladığım problem.

Undefined attribute name (ng-app).
Undefined attribute name (ng-change).
Undefined attribute name (ng-class).
Undefined attribute name (ng-click).
Undefined attribute name (ng-controller).
Undefined attribute name (ng-include).
Undefined attribute name (ng-repeat).
Undefined attribute name (ng-model).

Bu yazımızda ng-app warning mesajların nasıl düzeltileceğinden bahsedeceğiz. Eclipse, bu HTML etiketini tanımadığı için bu mesajı veriyor. Hatadan kurtulmak için ng-app yerine, tanıdığı “data-ng-app” etiketi kullanılabilir. Yani tüm Angular tagleri başına “data-” eklersek bu hataları çözmüş oluruz. Ama neden projemde her satırda 5 karakter daha fazla yazayım ki?

Aşağıda paylaştığım linkteki eklentiyi kurduktan sonra ekte gördüğünüz işlemi yapıyoruz. Ardından Eclipse aldığımız tüm hatalar giderilmiş oluyor.

Eclipse-AngularJS-tags

Ekte görüldüğü gibi projemize sağ klik > Configure > Convert to AngularJS project dersek problem ortadan kalkmış olacak.

Hepsi bu kadar.