Bu ay ne yaptım? 2015 Kasım

Facebook'un “geçen yıl bugün” özelliğinden de önce Timehop uygulaması sayesinde önceki yıllarda , foursquare, facebook, instagram'da neler paylaştığımı takip ediyordum. Her sabah aldığım bildirimlerde “keşke bunu not etsem”, “çok güzel birşey paylaşmışım tekrar okuyayım” deyip okumadığım, atladığım ve unuttuğum onlarca şey oldu.

Bu durumla ilgili rahatsızlığımdan az önce “Bugün ne yaptım” tarzı bir blog yazmaya karar verdim. Ancak hergünüm o kadar dolu geçmediğinden bende aylık yazmaya karar vermiş bulundum. Belki daha sonra haftalığa çeviririm.

Bugün ile başlayalım,

9 Kasım:

  • Eksisozluk'te şu ara çok sık gezdiğimden aklıma bir uygulama fikri geldi. Daha önce CSJ(custom tool) eklentisi içine yazdığım, localStorage kontrol ederek daha önce okundu olarak işaretlediğim başlıkların tekrar gelmesi durumunda sayfayı yeniliyerek yeni başlık gelmesini sağlıyordum. Onu bir eklentiye dönüştürmeye karar verdim. Yazdığım bu eklentiyle ilgili açıklamaya şu linkte okumaya devam edebilirsiniz.

10 Kasım:

  • Şirketin projesiyle ilgili Naci bey bize bir demo yaptırdı. Kullanacağımız teknolojiler hakkında sunum yaptı. Neyi ne için hangi aşamalarda kullanacağımızdan konuştuk. Ortaya çıkacak ürün hakkında uygulamalı fikir sahibi olduk. Benle birlikte projede 3 developerız.

11 Kasım:

  • Bigumigu'da dolaşırken şu linkteki güzel hediyeleri gördüm. Wishlist'ime ekledim. hesabımdaki hediyelerin tutarı yüklü miktara ulaştığında satın alıp getirteceğim. Henüz ödeme yapmak ve kargo beklemek için tutar çok düşük.

21 Kasım:

  • Codility'nin aylık olarak düzenlediği yarışmalardan birine Erhan ile katıldık. Yarışmalara herkes tek başına katıldığı için ayrı ayrı kayıt olduk, soruları da ona göre çözdük. Yarışma 48 saat sürdüğü ve istediğin zaman yarışmaya katılıp bitirebildiğin için biz Cumartesi sabahı erkenden uyanıp başladık.

26-27 Kasım:

    • 'ın daha önce ile ilgili bir etkinliği olmuştu. NŞA teknokentte üst katta olan etkinliklerin hepsine katılmaya çalışıyorum ama o gün işim olduğu için katılamamıştım. Mesai sonrası  ile bir uygulama ayağa kaldırayım dedim. @fyelci‘nin daha önce sunumunu yaptığı şu videoyu izledim. birden fazla framework, ortam, ürünü entegre halde tek seferde ayağa kaldırmaya yarıyor. Beni en çok etkileyen kısmı authentication ve elasticsearch oldu. TopSecret olan uygulamamı bunun üzerinde ayağa kaldırmaya ve devam etmeye karar verdim. 

jhipster-twitter-conversation

  • 'ın ne olduğunu ve ne işe yaradığıyla ilgili uzun bir video izledim. Şu linkten sizde izleyebilirsiniz.

“Bu ay ne yaptım? 2015 Kasım” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.