Bu ay ne yaptım? 2016 Ocak

Geçen ayın (Aralık) yazısına şuraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4 Ocak:

Şirketin Ekmek Arası Kod eğitimlerinde bugün d3.js gördük. Diğer grafik çizdirme kütüphanelerinden farkı daha iyi customize edilebilme özelliği var. Aslında grafik kütüphanesi yerine data görselleştirme kütüphanesi diye anılıyor.

7 Ocak:

IMG_0007

istanbul-coders’in Swift programlama üzerine gerçekleştirdiği eğitime katıldım. Eğitimde Swift’in geçmişinden, neden objective-C varken çıkarıldığından, farklarından ve geleceğinden bahsettik.

Gerçek örnekler ile Objective-C ile 3 ayda bitecek projenin nasıl 6 aydır devam ettiğinden, karşılaşılan zorluklardan ve alacağı yoldan bahsedildi.

Etkinlik sonrası Swift’e pek ısındığımı söyleyemiyorum.

Konuşmacı: Can Yaman

Swift Programlama Diline Giriş

Thursday, Jan 7, 2016, 7:00 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

58 Coder Went

Merhaba arkadaslar,Bu hafta istanbulcoders oturumunda Valensas’dan Can Yaman’i konuk edecegiz.Konu:Swift; çok basit, konuştuğun gibi yazdığın, çok hızlı ve öğrenmesi çok kolay bir dil mi?Swift bilince, mobil uygulama yazmayı mı öğrenmiş oluyoruz?Swift dilinin yapısı.Swift “design patterns” ve “protocol oriented” programlama nedir?Obj-C mi? Swi…

Check out this Meetup →

12 Ocak:

IMG_0092İTÜ Çekirdek’in gerçekleştirdiği Yeni Nesil Uygulamalar ve Kavramlar isimli etkinliğine katıldım.

Etkinlikte Big Data, IoT, Data Streaming gibi son günlerin trendleri ve bunların ilginç kullanım alanları hakkında ilginç veriler ve bilgiler paylaşıldı.

Beni en çok etkileyen Türkiye’de sağlık sektöründe önemli cihazların üzerinde çalınma durumunda takip edilebilmesi için gizli izleme cihazların olduğuydu.

Konuşmacı: Kıvanç Toker

Girişimciler için Yeni Nesil Uygulamalar ve Yeni Nesil Kavramlar

Tuesday, Jan 12, 2016, 6:15 PM

İTÜ Çekirdek Konferans Salonu
ARI3 Binası, İTÜ Maslak Kampüsü Istanbul, TR

89 Entrepreneur Went

Girişimcilerin her gün gelişmekte olan girişimcilik ekosisteminde yeniliklerden haberdar olmaları, gelişmeleri anında takip etmeleri gerekmektedir. Hızla gelişen dünyada yeni nesil kavramlar ve uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, 12 Ocak Salı günü saat 18.20’de İTÜ ARI Teknokent ARI 3 Binası İTÜ Çekirdek konferans salonunda Kıvanç T…

Check out this Meetup →

14 Ocak:

2016-01-14 19.36.24istanbul-coders’in “Dünya’nın en iyi şirketinde çalışmak” isimli etkinliğine katıldım. Etkinlik başlamadan önce yine yarım saat önce buluşup ayak üstü tanıştık. Bu sefer eğitime katılanların hepsi çok genç ve yaşlıydı.

Etkinlikte genel olarak konuşulan başlıklar,

  • Nasıl iyi yazılımcı olunur, iyi yazılımcı kime denir
  • İyi bir yazılım şirketinin özellikleri nelerdir, iyi bir yazılım şirketine nasıl girilir

Gibi konu başlıkları konuşuldu.

40 dakika ile 1 saat arası sürmesi planlanan etkinlik 3.5 saat sürdü. 4 tane konu başlığı varken sadece ilk slayt geçilebildi. Konuşmacı yetkin olunca sonu gelmedi. Çok iyi bir etkinlik oldu.

Konuşmacı: Isa Goksu

Dünyanın en iyi yazılım şirketlerinde kariyer yapmak

Thursday, Jan 14, 2016, 7:30 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

48 Coder Went

Bu hafta istanbulcoders oturumunda ThoughtWorks Turkiye Yoneticisi ve Istanbulcoders’in kurucusu Isa Goksu’yu konuk edecegiz. Bu etkinlik, soylesi formatinda olacak.Etkinlik kariyer konusundaki etkinliklerin ilki olacak. Ayni konuda birkac konuk daha davet ediyor olacagiz.Konu:En iyi sirketler (konugun gozunden)Dunyanin en iyi yazilim sirketle…

Check out this Meetup →

19-20 Ocak:

Sakarya Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Yüksek Lisans bölümüne kayıt olmak üzere 19’unda yola çıktım. 1 gece kaldıktan sonra 20’si sabahı üniversiteye kayıt için uğradım. Kayıt işlemlerimi hallettim. Artık yüksek lisans programı öğrencisiyim.

21 Ocak:

IMG_0122istanbul-coders’ın Javascript hakkında orta seviye denilebilecek bir etkinliğine katıldım.

Etkinliğin genel başlıkları

  • Javascript’in ilginçlikleri > ++ operatörü ve bunla ilgili yapılan hileler, mülakatlarda sık sorulan hileli sorular ve bizi şaşırtan bunun gibi javascript diline özgü ilginçlikler
  • Hoisting >
  • Closure
  • Proto
  • Strict Mode
  • Transpilers
  • Automation Tools
  • Development Tools

Etkinlikten çok memnun ayrıldım. Aynı yaşta olmamız sanırım anlamamı kolaylaştırdı. Bir nevi konuşmacı anladığım dilden konuştu. En çok verim aldığım etkinliklerden biri oldu diyebilirim.

Konuşmacı: Engin Can, Çiçeksepeti

Javascript Programlama Diline Giris

Thursday, Jan 21, 2016, 7:30 PM

Bahcesehir Universitesi Besiktas Kampus
Ciragan Caddesi Osmanpasa Mektebi Sokak No: 4 – 6 Besiktas, Istanbul, TR

68 Coder Went

Bu hafta istanbulcoders oturumunda ciceksepeti.com yazilim muhendislerinden Engin Can bizlere Javascript Programlama Diline giris niteliginde bir anlatimda bulunacak.Konu:Javascript (ES5);Statements Functions Keywords Hoisting Strict Mode Transpilers Automation Tools Development Tools Konusmaci:Engin Can (ciceksepeti.com)@engincan_can github.c…

Check out this Meetup →

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.