Kullandığım Firefox Eklentileri

firefoxBilinçli internet kullanıcılarının ilk tercihi olan firefox web browser’ı kullanmayan yok. İnternet explorer’ın yanında öyle bir konuma geldi ki artık bir firefox kullanıcısı olarak ie’yi internet cafe explorer olarak görüyorum.

İşte beni Firefox kullanmaya iten bazı kullandığım eklentiler.

AdBlock Plus: Bu eklenti sayesinde sık ziyaret ettiğiniz sitelerdeki tüm reklamları engelleme şansına sahipsiniz. Beni bu eklentiyi kullanmak zorunda bırakan site(r10.net)de yaklaşık 12 kadar alanda banner-flash gibi rahatsız edici reklamlar var.

Alexa Toolbar(yeni): Eklenti sayesinde ziyaret ettiğim sitelerde nekadar süre geçirdiğimin, kaç sayfa ziyaret ettiğimin bilgilerini alexa.com’a gönderiyorum. Bu sayede sık ziyaret ettiğim sitelerin Dünya sıralamasında ilerlemesine katkım oluyor. Nasıl ki facebook Türkiye’de en çok tutulan site bakımından 2. sıraya yerleştiyse bu toolbar sayesinde ziyaret ettiğim sitelerin bu sıralamada yükselmesine yardımcı oluyorum. Aslında asıl amaç kendi sitelerimin hızlı yükselmesiydi ama bunu milli mesele yaptım 😛 🙂

Delicious Bookmarks(yeni): Eklenti sayesinde ilgimi çeken siteleri kısa yoldan, çabucak etiketleyip sitemde(burası) yayınlanmasını ve Firefox’umun sık kullanılanlar listesine girmesini sağlıyorum.

DownloadHelper: Bu eklenti sayesinde youtube’dan video ismiyle direkt olarak indirmemi sağlıyor. En çok youtube için kullanıyorum. Son zamanlarda da facebook üzerinde videoyu izlerken downloadhelper’in simgesi dönmeye başlıyor ve tek tıkla indirebiliyorsunuz.

Download StatusBar: Eklentisi sayesinde manuel yaptığım downloadları ayrı pencere görmek yerine tarayıcımın altında ek olarak görebiliyorum. Webte dolaşırken inme yüzdesini aynı anda görmemi sağlıyor.

DownThemAll: Bu eklentiyi anlatmak için 3-5 satır yetmez, aslında bu ayrı bi blog konusu olmalı. Ama ben size bunun mantığını anlatacam siz ne kadar kullanışlı olduğunu kestirin. Eklenti sayesinde sitedeki tüm resim, rar, zip, video linklerini tespit edip indirmenizi sağlıyor. Diğer harika bir özelliği ise site.com/1.jpg, 2.jpg, 3.jpg gibi belli bir algoritmaya sahip linkleri listeye alıp hepsini 3saniyelik işlemle indirmenize olanak sağlıyor.

FireFTP: Herhangi bir ftp programı indirmek zorunda kalmadan firefox’un bu eklentisi sayesinde sitelerimin dizinlerini yönetiyorum.

GmailManager: Her 15dakikada 1 maillerimi kontrol etmemi sağlayan bu eklenti yeni mail geldiğinde msn’deki oturum açma olayı gibi bana gelen mailin ilk 50karakterini gösteriyor..

Password Exporter(yeni): Eğer sizde benim gibi bilgisayarına sık format atan biriyseniz bu eklenti tam size göre. Eklenti sayesinde Firefox’daki şifrelerimi formattan sonra tek tek her siteye girerek vakit kaybetmek yada hatırlamak için uğraşmak yerine direk import ediyorum.

WebDeveloper: Web tasarım veya programlama ile uğraşıyorsanız %100 bu eklentiyi kurmalısınız. Sayfalarınızdaki formlar, css kodları, resimler hakkında bilgi alıp bunların gösterimini değiştirebilmeniz için çok sayıda özellik sunuyor. Ayrıca cookie yönetimi de sağlamakta.

TwitterBar: Beğendiğim linki paylaşmak istediğimde url satırının sonundaki t harfine tıklayarak hızlı paylaşamamı sağlıyor. Siteye girmek zorunda kalmıyorum.

SpeedDial: Sık ziyaret ettiğim sitelere hızlı erişmemi sağlıyor. (artık kullanmıyorum çünkü kasıyordu)

GoogleToolbarForFirefox: Farklı amaçlar

SeoQuake: Farklı amaçlar

1 thought on “Kullandığım Firefox Eklentileri”

  1. Pingback: Tayfunyasar

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.