AnaSaife » eclipse

Tag: eclipse

Eclipse AngularJS ng-app hataların çözümü

Eclipse ile uygulama geliştirirken benim en çok kafaya taktığım şeylerden biri aldığım hataların da ötesinde, warning mesajlarıdır. Geçersiz HTML etiketi hatası AngularJS projesinde en çok rastladığım problem.

Undefined attribute name (ng-app).
Undefined attribute name (ng-change).
Undefined attribute name (ng-class).
Undefined attribute name (ng-click).
Undefined attribute name (ng-controller).
Undefined attribute name (ng-include).
Undefined attribute name (ng-repeat).
Undefined attribute name (ng-model).

Bu yazımızda ng-app warning mesajların nasıl düzeltileceğinden bahsedeceğiz. Eclipse, bu HTML etiketini tanımadığı için bu mesajı veriyor. Hatadan kurtulmak için ng-app yerine, tanıdığı “data-ng-app” etiketi kullanılabilir. Yani tüm Angular tagleri başına “data-” eklersek bu hataları çözmüş oluruz. Ama neden projemde her satırda 5 karakter daha fazla yazayım ki?

Aşağıda paylaştığım linkteki eklentiyi kurduktan sonra ekte gördüğünüz işlemi yapıyoruz. Ardından Eclipse aldığımız tüm hatalar giderilmiş oluyor.

Eclipse-AngularJS-tags

Ekte görüldüğü gibi projemize sağ klik > Configure > Convert to AngularJS project dersek problem ortadan kalkmış olacak.

Hepsi bu kadar.

Eclipse ile JAR dosyası oluşturma

Önce neden böyle bişeye ihtiyaç duyduğumu açıklayalım. Yeni SMTP sunucusu gelmişti, kurulmuştu ve mail uygulamasını oraya taşımıştık. Ancak mailler iletilmiyordu. Şifremi unuttum vb mailleri inbox’ımıza düşmüyordu.

Sorunun çözümü için terminalden smtp session komutlarıyla mail smtp’nin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol ettik. Sorun görünmüyordu. Tespitiyle ilgili basit bi java uygulaması yazıp sunucuya atıp, test mailleri göndererek test etmek kalmıştı.

Eclipse ile yeni bir mail uygulaması yazdım. javax.mail kütüphanesiyle mail.jar’ı import ettim. Localde test ederken gmail’in aspmx.l.google.com smtp sunucusunu girip kendime bikac mail attım. Çalıştığını görünce doğru konfigurasyon ile sunucuda çalıştırdım.

Şimdi bu adımlardan nasıl geçtiğimi anlatayım.

Eclipse’te New > Java Project ile projemizi oluşturduk. Çotumuzu yazdık. Test ettik, doğru çalıştığını gördük.
Yine Eclipse’te projenin üstüne
sağ klik > Export > Java altında Runnable JAR file > Next
Launch configuration’dan main methodumuzu seçelim, Export destination’dan yaratılacak JAR dosyasının nereye çıkarılacağını seçelim, Library handling’den Extract required libs into gen. JAR seçelim > Finish

dediğimizde JAR dosyamız hazır. Çalıştırmak için terminal’den

java -jar TestMailApp.jar

ile ilgili jar projemizi çalıştırabiliriz.

Bol Javalamalar 🙂