Agar.io Nedir? Nasıl oynanır?

Her zamanki gibi önce bu yazıyı neden yazdığımızı söyleyelim. Agar.io çoğunlukla bir takım oyunu haline dönüştü. Günde fix 2 saatimi ayırdığım bu oyunda 1.liğe yükselmek o kadar kolay değil. Çünkü ilk 5 genelde takım oyuncuları oluyor. Bende bir takım yaratmak için bu yazıyı bulacaklara seslenmek istiyorum.

Agar.io Nedir?

xxx isimli adamın reddit üzerinde yayınladığı, daha önce de browser tabanlı p2p çalışan oyunları olan tecrübeli bir gencin yarattığı önyüzde basit arkada karmaşık bir oyunudur.

Agar.io Nasıl oynanır?

Oyuna küçük bir daire şeklinde başlıyorsunuz ve belli aralıklarla haritada çıkan diğer küçük daireleri yutarak büyüyorsunuz. Aynı zamanda sizden tahminimce %20 oranından daha küçük rakip oyuncu dairelerini de yiyerek büyüyebilirsiniz. (%20 dememin sebebi, sizinde tahmin edeceğiniz gibi gerçekten işin matematiğini yapmış olmamdandır) 🙂

Daha büyük bir daire oldukça hızınız da onun oranında azalıyor ve oyun böylece küçüklere büyümeleri için şans veriyor. Büyük dairelerin de 1000mass’tan sonra her saniye -1 puan düştüğünü de gördüm. Yani büyüdüğünde sürekli birilerini yemezsen aslında küçülüyorsun. Bu yüzden adil ve dengeli bir oyun. Bu kadar sevilmesinin diğer sebebi diyebiliriz.

Agar.io kısayol tuşları

Üstteki şartları yerine getirip dikkatli bir oyuncu olduktan sonra bölünme ve parçalanmayla ilgili tuşları da öğrenmeniz gerek. Çünkü çok büyük daireler kendilerin %50sinden daha küçük daireleri sürekli bu yöntemle yiyor.

W
tuşu ile mass atabiliyorsunuz. Yani bir başkasına yardımcı olmak, onu büyütmek amacıyla kendinizden bir parça farenizin üstünde bulunduğu kişiye verebilirsiniz. İşte takım oyunu dediğimiz durum burda başlıyor. Oyuncular sürekli birbirlerine W ile mass atıyor ve takım arkadaşlarına yardımcı oluyor. Sen küçük hedef diye kovaladığın adamı tam yiyecekken arkadaşı onu destekliyor ve birden kaçan konumuna düşen sen oluyorsun.

Space (yani boşluk tuşu)
Dairenizin %50 oranında 2ye bölünmesini sağlıyor. Çok büyük olduğunuzda küçük parçaları yakalamanız daha zorlaşacak. Çünkü sizden daha küçüklerin daha hızlı hareket ettiğini söylersek daha da küçüklerin bayağı hızlı gittiğini göreceksiniz. Bu yüzden çok büyük daireler genelde Space tuşu ile 2ye bölünerek yakınındaki hedefi yutabiliyor.

Agar-io

İlk zamanlarda bu tuşları verimli kullanamadığımdan hiç ilk 10a girememiştim. Çünkü ne zaman 1000-1500 civarına gelsem top 5’ten biri 2ye bölünüp beni yiyordu. Yani space tuşunu kullanmaya değecek kadar değerli büyüklükteysen kesin yutulursun.

Agar.io Hilesi var mı?

Oyunun yapımcısı/kodlayanının daha önce okuduğum bir ropörtajında dediğine göre önyüzde siz dairenizi büyütseniz de server-side’da bu teknik olarak mümkün değil. Önyüzde bu büyüme 1-2 saniye olur ancak siz adamı yemeye çalıştığınıza gerçekte olan büyüklüğünüzle adamı yersiniz demişti. Bu yüzden oyun motorunda bunun önüne geçtiğini iddaa ediyor. Zaten bir hilesi olsaydı ne ben bu oyunu oynardım, ne de şuan bu yazıyı yazıyor olurdum.

agar-io-2
Bu arada arkadaki oyun motorunu C++ ile yazdığını söylediğini hatırlıyorum.

Takım olalım

Beni skype üzerinden ekleyin ve birlikte takım olalım 🙂
skype adresim: tayyfunn

Aklıma geldikçe bu yazıya eklemeler yapacağım.

6 thoughts on “Agar.io Nedir? Nasıl oynanır?”

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.