Motor satın alırken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Benim için şuan gündemi oluşturan tek mevzu, motor.

Hangi marka model alacağım? Nerede saklayacağım? Ya kapının önünden çaldırırsam? Pahalı bişey almasam mı? Çalınmaması için ne tür önlemler alacağım? Ya yanlış bir tercih yapıp büyük yada pişman olacağım küçük bir motor alırsam?

Rüyalarıma girecek.. (girmedi)

Diye gündemimden düşmeyen mevzuya sonunda karara bağlayıp Bajaj > Pulsar > 200NS almaya karar verdim. Öncesinde KTM > 200Duke almaya niyetlenmiştim. Hatta onunda öncesinde Ducati > Monster alacaktım(güya). Motor mevzusu ciddiye bindikçe, daha gerçekçi ve başlangıca uygun motor ararken son karar olarak 200NS’e karar verdim.

Aşağıdaki fotoğraflarda sırayla Pulsar – KTM – Ducati modelleri koydum.

Çok fazla teknik detaya girmeden(ki hiç anlamam) benim gibi 2. el motor almayı düşünen arkadaşlarıma yardımcı olmak adına yorumlarımı sizinle paylaşayım.

Motor satıcısına aslında sormamız gereken belli başlı birkaç soru var. Bunlara istediğimiz cevapları aldıktan sonra motoru fiziksel olarak incelemek üzere bir bilene götüreceğiz.

  • Motoru satan kişi tecrübeli bir motor kullanıcısı mı? Rodajı düzgün yaptı mı?

Rodaj, motorun fabrikadan çıktıktan sonra ilk defa kullanımı esnasında parçalarının(vida vb) yerine tam olarak oturmasını – kaynamasını sağladığı günlere denir. Tecrübeli bir sürücü motoru fazla zorlamadan bu kritik günleri daha olumlu atlatabilir. Tecrübesiz kişi motora zarar verir.

 

(yazının devamı geliyor..)

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.