Polonya’ya Erasmus’a gideceklere tavsiyeler

Polonya’ya Erasmus’a gidecekler arkadaşlara birkaç ufak not ekleyeyim. Bu notların hepsi, keyfine ve konforuna dikkat eden arkadaşlar için.

Yolculuğa çıkmadan önce yanınızda Almanya üzerinden gidecekseniz 100 euro kadar ve Polonya’da yurda varana kadar ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere 150 zloty kadar para bulundurmanız gerekmektedir. 50 zl ile de günü atlatabilirsiniz ama Murphy bunu duymasın.

Aktarmalı uçuşlar ile Polonya’ya gidecekseniz,

 1. Almanya üzerinden gidecekseniz, mutlaka 7 euroluk günlük bilet alın. Tüm gün geçerli ve herhangi bir alete okutmadan gün boyu seyahat edebilirsiniz. Kontrole gelen kişiye bileti göstermeniz yeterli. Neden tüm gün bilet? Çünkü kaybolabilirsin, yanlış trene binebilirsiniz, yanlış durakta inebilirsiniz.
 2. Akşam 18:00- 22:00 arası olan otobüs biletlerini tercih etmeyin. Şehre vardığınız tamamen karanlık, soğuk ve her yer kapalı olacaktır. Hava alanı / hostelde 1 akşam kalabilirsiniz. Ertesi sabah gitmek daha akıllıca.
 3. Almanya’ya / Polonya’ya ilk geldiğinizde, alacağınız ilk şey interneti olan bir sim kart olsun. Görevliler zaten interneti, hattı açma işlemini yaparlar rica ederseniz, ilk kez geldiğinizi söylerseniz. (Polonya’dan/Almanya’dan aldığınız hat, 2 ülkede de geçerli. İnterneti kullanabiliyorsunuz – yavaş olsa da-, arama yapabiliyorsunuz.
 4. Almanya’dan aktarmalı gidecekseniz ve gideceğiniz şehre doğrudan otobüs yoksa, Szczecin’e gidin. Tegelden direkt otobüsleri vardır ve çok sık sefer yapar. Neden Szczecin ? Çünkü polonyaya girmiş oluyorsunuz ve buradan ulaşım daha kolay. Szczecin’den her yere tren var. Ve Szczecin’de otobüsün bıraktığı yer, tren istasyonun önü.
 5. Ukrayna üstünden gelmenizi tavsiye etmem. Çünkü otobüsle geçilirken, bagaj ve pasaport kontrolü çok uzun sürebiliyor.
 6. Almanya’da taksiye binmeyin. Türk şoför ise hiç binmeyin.
 7. Bağıra bağıra türkçe konuşmayın. İngilizce soru sorarken, ‘lütfen’ kelimesini kullanın. Hakikaten fark ediyor Almanya’da.
 8. Polonya’da alışveriş Biedronka,Lidl, Zabka ve Auchan’dan yapılır.
 9. Yurda yerleştiğiniz zaman, ilk işiniz yeni bir nevresim takımı ve yastık almak olsun.

Polonya’ya indikten sonra farklı bir şehre gidecekseniz,

 1. Farklı bir şehre gidecekseniz Lot Airlines ile uçmayı denemeyin. Polonya’da şehirler arası uçak biletleri herhangi avrupa ülkelerine gidişten daha pahalı.
 2. Otobüs seyahatları pek tercih edilmiyor çünkü herkes tren tercih ediyor. Bizim otobüs tercih etmemiz gibi düşünün. Onlar tren seviyor.
 3. Varşova Chopin Havalimanı’na indikten sonra çıkış kapısına yönelin. Sağ tarafta otobüs durağını göreceksiniz. Bilet makinemizden biletimizi alıyoruz. Gelecek olan 175 numaralı otobüse biniyoruz. Buradan 148 numara da geçiyor ama onun istikameti farklı. 175 numara ile şehir merkezine gidiyoruz. ‘Dworzec(DW) Centralny’ isimli durakta ineceksiniz. Merkez Tren İstasyonu demek bu zaten. Karşınızda büyük binayı ve aynen o yazıyı da göreceksiniz zaten. Oradan kolaylıkla biletinizi alarak istediğiniz şehre doğru hareket edebilirsiniz. Fazla trafiğin olmadığı normal bir günde havalimanından tren istasyonuna gidiş maksimum 20dk da varıyor.

Ayrıca,

 1. İlk kez geliyorsanız Blablacar’ı kullanmayın.
 2. Yurda yerleştiğiniz zaman, ilk işiniz yeni bir nevresim takımı ve yastık almak olsun.

Bonus: Ev tutma hayalleri kurmanızı tavsiye etmem. Ev tutanların hepsi pişman oldu. Çünkü Erasmus, birlikte güzel 🙂

Leave a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.