AnaSaife » polonya

Tag: polonya

Polonya’ya Erasmus’a gideceklere tavsiyeler

Polonya’ya Erasmus’a gidecekler arkadaşlara birkaç ufak not ekleyeyim. Bu notların hepsi, keyfine ve konforuna dikkat eden arkadaşlar için.

Yolculuğa çıkmadan önce yanınızda Almanya üzerinden gidecekseniz 100 euro kadar ve Polonya’da yurda varana kadar ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere 150 zloty kadar para bulundurmanız gerekmektedir. 50 zl ile de günü atlatabilirsiniz ama Murphy bunu duymasın.

Aktarmalı uçuşlar ile Polonya’ya gidecekseniz,

 1. Almanya üzerinden gidecekseniz, mutlaka 7 euroluk günlük bilet alın. Tüm gün geçerli ve herhangi bir alete okutmadan gün boyu seyahat edebilirsiniz. Kontrole gelen kişiye bileti göstermeniz yeterli. Neden tüm gün bilet? Çünkü kaybolabilirsin, yanlış trene binebilirsiniz, yanlış durakta inebilirsiniz.
 2. Akşam 18:00- 22:00 arası olan otobüs biletlerini tercih etmeyin. Şehre vardığınız tamamen karanlık, soğuk ve her yer kapalı olacaktır. Hava alanı / hostelde 1 akşam kalabilirsiniz. Ertesi sabah gitmek daha akıllıca.
 3. Almanya’ya / Polonya’ya ilk geldiğinizde, alacağınız ilk şey interneti olan bir sim kart olsun. Görevliler zaten interneti, hattı açma işlemini yaparlar rica ederseniz, ilk kez geldiğinizi söylerseniz. (Polonya’dan/Almanya’dan aldığınız hat, 2 ülkede de geçerli. İnterneti kullanabiliyorsunuz – yavaş olsa da-, arama yapabiliyorsunuz.
 4. Almanya’dan aktarmalı gidecekseniz ve gideceğiniz şehre doğrudan otobüs yoksa, Szczecin’e gidin. Tegelden direkt otobüsleri vardır ve çok sık sefer yapar. Neden Szczecin ? Çünkü polonyaya girmiş oluyorsunuz ve buradan ulaşım daha kolay. Szczecin’den her yere tren var. Ve Szczecin’de otobüsün bıraktığı yer, tren istasyonun önü.
 5. Ukrayna üstünden gelmenizi tavsiye etmem. Çünkü otobüsle geçilirken, bagaj ve pasaport kontrolü çok uzun sürebiliyor.
 6. Almanya’da taksiye binmeyin. Türk şoför ise hiç binmeyin.
 7. Bağıra bağıra türkçe konuşmayın. İngilizce soru sorarken, ‘lütfen’ kelimesini kullanın. Hakikaten fark ediyor Almanya’da.
 8. Polonya’da alışveriş Biedronka,Lidl, Zabka ve Auchan’dan yapılır.
 9. Yurda yerleştiğiniz zaman, ilk işiniz yeni bir nevresim takımı ve yastık almak olsun.

Polonya’ya indikten sonra farklı bir şehre gidecekseniz,

 1. Farklı bir şehre gidecekseniz Lot Airlines ile uçmayı denemeyin. Polonya’da şehirler arası uçak biletleri herhangi avrupa ülkelerine gidişten daha pahalı.
 2. Otobüs seyahatları pek tercih edilmiyor çünkü herkes tren tercih ediyor. Bizim otobüs tercih etmemiz gibi düşünün. Onlar tren seviyor.
 3. Varşova Chopin Havalimanı’na indikten sonra çıkış kapısına yönelin. Sağ tarafta otobüs durağını göreceksiniz. Bilet makinemizden biletimizi alıyoruz. Gelecek olan 175 numaralı otobüse biniyoruz. Buradan 148 numara da geçiyor ama onun istikameti farklı. 175 numara ile şehir merkezine gidiyoruz. ‘Dworzec(DW) Centralny’ isimli durakta ineceksiniz. Merkez Tren İstasyonu demek bu zaten. Karşınızda büyük binayı ve aynen o yazıyı da göreceksiniz zaten. Oradan kolaylıkla biletinizi alarak istediğiniz şehre doğru hareket edebilirsiniz. Fazla trafiğin olmadığı normal bir günde havalimanından tren istasyonuna gidiş maksimum 20dk da varıyor.

Ayrıca,

 1. İlk kez geliyorsanız Blablacar’ı kullanmayın.
 2. Yurda yerleştiğiniz zaman, ilk işiniz yeni bir nevresim takımı ve yastık almak olsun.

Bonus: Ev tutma hayalleri kurmanızı tavsiye etmem. Ev tutanların hepsi pişman oldu. Çünkü Erasmus, birlikte güzel 🙂

Erasmus ile Polonya’ya gitme hikayem

Özet olacak şekilde hızlıca yazmaya çalışacağım. Daha sonra düzeltip, genişletip, yazım kurallarına dikkat eder şekilde güncelleyeceğim.

Öncelikle bu olayın üzerinden 3.5 yıl geçtiğini söyleyeyim. Bazı yerleri nokta atışı hatırlamasam da akış tam olarak bu şekilde.

Üniversite 3. sınıftaydım. Tam da final dönemiydi. Tüm sınıf arkadaşlarım okulda buluşuyor, üst kattaki yüksek lisans için tahsis edilmiş kapısı sürekli açık olan dersliklerde haftasonları bile ders çalışıyorlardı. (Tabi ben evde internetteyim. Yine dünyayı kurtardığım o günler.)

Ben, bütlerde çalışmak üzere Afra’dan ders notlarını almak istemiştim. Finallerin başlamasına 2 gün kala, cumartesi öğlen saatlerinde Afra ile sözleşmiştik. Bana bir dersin notlarını verecekti. Okula gittim.

Binada, 3. katta Bilgisayar Mühendisliği, 4. katta yüksek lisans sınıfları vardı. Nedense 3. kattan girdim, tersten 4. kata çıkacaktım. Bizim dersliklerin önünden geçerken en büyük sınıfın full olduğunu gördüm. Hem hafta sonuydu hemde sınavlar daha başlamamıştı. Sınıfa girdim…

-Hayırdır sende mi sınava geldin?

-Ne sınavı varmış? Sınava falan gelmedim.

-İngilizce sınav, Erasmus için.

-E bende girebilir miyim? İngilizce madem finallere de yardımcı olur. Zaten gidip kantinde boş boş oturacaktım, arkadaşlar gelmedi daha.

-Yok giremezsin. Kayıt olman lazımdı. Başvuru yapıyorsun erasmus ofisinden. Zaten sınav şimdi başlayacak, Galip hoca gelir.

-Ben başvuru yapmadım belki Galip hocayla konuşsam sınava girebilirim.

Dedim ve sınava girdim. Sınavda hoca, 3 tane ülkeye gidilebildiğini ve gitmek istediklerimizi sırayla kağıdın belli yerine yazmamızı istedi.

 • İsveç
 • Polonya
 • Romanya

i-love-polandBen sadece Polonya’yı yazıp diğerlerini sıralamaya koymadım. İsveç pahalıydı, üniversitenin verdiği 345$ yetmiyordu, Romanya’da Türkiye’den daha kötü şartlara sahip olduğunu düşünüyordum. Polonya için 320$ alıyordun ve çok ucuz bir ülkeydi. Polonya’da dersler kolaydı ve hayat hiç zor değildi.

Sınavdan çıktım, arkadaşımdan ders notlarını aldım, eve döndüm. Finaller başladı, yoğunluk derken sınava girdiğimi bile unuttuğum bir gün kantinde arkadaşlarla sohbet ederken, erasmus sevdalısı arkadaşlar Polonya’nın olduğunu söyledi.

Ve Polonya’dayım. 🙂

Her şeyden bihaber okula not almaya giderken tesadüfen bu fırsatı yakaladım. Şanslıydım.

Ben şans eseri bundan faydalandım. Düşünüyorsanız kesinlikle peşinden koşun. Üniversitede verirken çok fazla zorlanacağım derslerimi güle oynaya hiç zorlanmadan geçtim.

Bonus şarkı : 🙂

Bu yazıyı neden okudun? Seni bilmem ama ben bu blogu kendime not tutmak için yazıyorum.

Erasmus ile ilgili sorularınızı bana yorum olarak sorabilirsiniz. Yorumunuza yanıt verince size mail olarak yanıtlandığı bilgisi gelecek. Yada daha hızlısı, twitter hesabınız varsa bana twitter’dan ulaşabilirsiniz. Sağ üstte profil linkim mevcut.