Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında yorumlarım

comuBu yazımda size çanakkale hakkındaki izlenimlerimi aktaracağım.

Şehirden bahsedecek olursak, şehir küçük. İstanbuldan falan gelenler yadırgamaz hoşnut olur ama anadoludan gelenler kesinlikle beğenecektir 10 numara şehirdir. Öğrenci için ideal şehirler sıralaması yapılsa heralde kale dereceye girerdi. Çanakkale’nin üniversitesini ben beğenmemiştim. Şehir küçüktü ama kaynayan bi ortam vardı 🙂 Çanakkale’nin havasını sorarsanız acayip rüzgarlıdır.

Çomü’nün 2 tane kampüsü var. Birisi kordonda eğitim fakültesi falan var. Diğeri ise terzioğlu kampüsü, o da dağın başında desek heralde ayıp olmaz :). Terzioğlunda fen edebiyat-mühendislik-ziraat-tıp fakülteleri, ösem(öğrenci sosyal etkinlik merkezi) ve dekanlık binası var.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Kampüsüne ulaşım konusuna gelirsek, terzioğluna en yakın yerden bile ev kiralamış olsanız otobüse binmek zorundasınız. O yüzden öğrencinin kiralıyabileceği en ideal evler kordonda olmalı. Kordondan terzioğluna dolmuş gibi 4tekerleklilerle max. 20dakkada gidiliyor. Benim ilk evim plaj caddesindeydi. Barlar sokagından sonra ufak köprüyü geçince 🙂 Fazla dayanamadık çünkü ev kirası azıcık fazlaydı.

Çomü eğitim fakültesine gelince. O kordonda. Heralde eğitim fakültesi için bi kampüsün içinde diyemiyecem ama bahçesinden deniz kokusu alınabiliyor 🙂 Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Eğitim fakültesi okumak için hoş bir şehir. Ama diğer fakülteler için ayrı bi işkence.

Eğitimden çıkan arkadaşların kordona ulaşması; yürüyerek 35 saniye belki 36,56.

Şehir küçücük sosyallik nasıl derseniz? Sosyallik hat safhada! Üniversite etkinlikleri, grupları, kamplar, cafeler, barlar şow mov vs o yönden sıkıntı çekmezsiniz.

Çanakkale insanı nasıldır diye sorabilirsiniz. Biraz Çanakkale insanı hakkında konuşayım. Kaledenin havasını bozan insanlar çok var. Bi kere kazıklanmamanız içten bile değil! Çünkü hiçbirisi oranın yerlisi değil. Hepsi farklı illerden gelip sadece ticaret amaçlı yerleşmiş insanları var. Zaten şehirde devlet dairesinde çalışan hariç orta yaş veya üzeri insanlar sadece dükkan sahipleri. Çanakkalede emekli kimse göremezsiniz çünkü pahalı bi şehir. Bununla ilgili yaşadığım bi anımı sizinle paylaşayım.

2007’de ilk kez üniversiteye geldim. Kayıt olacam. Bi bakkala girdim yoğurt alacaktım. 2.5 kiloluk yoğurtlardan aldım. Ne kadar dedim 4lira demez mi? Geri koydum ekmek aldım poşet istedim. Aynen şöyle sanki karşısında hedef var ona top atıyo poşeti yuvarlak yaptı bana fırlattı 😀 Fazla sinirli biri olmadığımdan mıdır nedir sakin karşıladım o an geçiştirdim dükkandan çıktıktan sonra dank etti. Bundan sonra bide ev anılarım var. Ev sahipleri çok uyanık. Neyse fiyatlar böyle esnaf sizi kazıklamak için sizinle saklambaç oynayacak dikkatli olun 🙂

Çanakkale kordon hakkında yorumlar gelince. İzmir kordonu çoğunuz bilir. Öyle düşünebilirsiniz ama kordonda gezenler üniversite öğrencilerinden sonra turistlerdir.

Çanakkalede kordonda gördüğünüz kişilerin sayısını karşılaştırmak gerekirse
öğrenci > turist(anzak,avusturalyalı,japon vs xxülke.) > asker(sadece c.tesi-pazar günleri) > çanakkalenin yerlileri; okuldan çıkanlar, işten çıkanlar orta yaş göremezsiniz.

Öğrenciler sürekli işgal ediyor kordonu turistlerle yarışırlar ama kordona nezaman çıkarsanız çıkın isterseniz kasım ayının gece 4ünde su boşalırcasına yağmur yağsın yine turist görürsünüz.. Kendimden biliyorum.

Askerlere gelince onlar da kordona çıkarlar birer çay içerler hafta sonları çıkma şansları var genelde internet cafeleri doldururlar zaten öğrenciler haftasonu gündüzleri pek dolaşmaz daha önemli işleri olur 🙂

Bazıları çomü fizik okunurmu diye bloguma geliyor. Okunur arkadaşlar okunur niye okunmasın bakmayın benim okuyamadığıma. Benim hala 40tane arkadaşım orada okuyor siz niye okuyamayasınız 😀

Yazacaklarım şimdilik bu kadar eklemeler için bu mesajı güncelliyecem. Merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz 🙂

Son güncelleme: 13 ağustos 2010 yorumlarınızı eksik etmeyin 🙂

10 thoughts on “Çanakkale 18 Mart Üniversitesi hakkında yorumlarım”

  1. Terzioğlu kampüsü dediğin gibi tam bir işkence ve bende o işkenceyi her gün çekiyorum

  2. ben yenı kayıt yaptıracagım hangı belgelerı ısteyeceklerını nerden bulabılırım ??

  3. meraba bn besyoya gircem nsl peki besyo.üni.etkinlikleri toplulukları faln nasıl bilgi verirseniz sevinirim

  4. merhaba canakkale sosyal bıımler enstıtusu hangı kampuste acaba.. bırde ulasım nasıl yanı ben kampuse rahatlıkla ulasabılırmıyım yardımcı olurmusunz lutfen cömunun sayfasını acamaıyorum ..

  5. slm ben çanakkale ayvacık meslek yüksekokulunu kazandım bankacılık ve sigortacılık böümü. sizce nasıl??? çanakkale güzel bi yermi ve en önemlisi ben alışverişi çok severim orda kıyafetler pahalı mıdır insanları havası nasıl bir yer yardımcı olursanız sevinirim..

  6. ben baska sehırde oturuyorum ev bakmak ıcın gttım gercekten asırı derecede kazık evler adım bası emlakcı beledıyesı hıc calısmıyor dukknlar sabah 8 30 da hala acılmamıstı terzıoglu kampusune gıtmek ezıyet madem daga okul yapacaksın neden heryerden otobus hattı yapmıyorsn gercekten hıc memnun kalmadım çanakkaleye çok olumlu ve heyecanla gıttım ama husranla dondum gıdecek arkadaslar cok ıyı dusunsun

  7. ben baska sehırde oturuyorum ev bakmak ıcın gttım gercekten asırı derecede kazık evler adım bası emlakcı beledıyesı hıc calısmıyor dukknlar sabah 8 30 da hala acılmamıstı terzıoglu kampusune gıtmek ezıyet madem daga okul yapacaksın neden heryerden otobus hattı yapmıyorsn gercekten hıc memnun kalmadım çanakkaleye çok olumlu ve heyecanla gıttım ama husranla dondum gıdecek arkadaslar cok ıyı dusunsun

  8. güzel sanatlar sınavlarına gireceğim. bu yazıyı okuduktan sonra biraz kararsız kaldım. evet kampüs uzak ama erişilmez değil. binalar çok kötü (özellikle gsf diğerlerini görmedim zaten) hiçbir yerde eğitimle ilgili bir şey yok. asıl önemli olan eğitim nasıl?

  9. S.a arkadaslar ben ç.kalede okuyacagım bu sene ve evde kalmak ıstıyorum ama nerede kalacagımı bılmıyorum yer olarak nereyı secmelıyım kı terzıoglu kampusune ulasayım yardım edersenız cok sevınıyrım bu arada bu yazı guzel olmus bunun ıcın ayrıca tsk ederım bana ulasın lutfennn…

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.