Categories
Yazılım

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi örnek CV

Gerek üniversiteden arkadaşlarım gerekse blogum sayesinde bana ulaşan yeni mezun arkadaşlarımın CV’lerinde hep aynı hataları gördüm. Bu yüzden Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinden yeni mezun arkadaşların, henüz hiç tecrübe sahibi değilken nasıl uygun bir cv yazabilecekleri hakkında küçük bir tartışma başlatmak istedim.

Herşeyden önce yeni mezun olduğunuzu işveren mezuniyet tarihine bakarak direkt anladığından cv’ye yazdığınız o uzun tecrübelerin şişirme olduğunu herkes çok iyi biliyor 🙂 Bu sebeple derslerde öğrendiğiniz programlama dilini, ilk tanıştığınız günden beri profesyonel seviyede kullanıyormuşcasına 3-4 yıl deneyimli yazmak en komik satırlardan.

Bu tür yorumların sonu gelmeyeceği için bunları madde madde yazmak isterim.

Öncelikle yapmamanız gerekenlerden bahsediyorum.

 • Üniversitede yeni bir dil ile tanıştığınızda, cv’nize onu tanıştığınız günden itibaren profesyonel şekilde kullanıyormuşcasına Java ( 3 yıl, çok iyi ) şeklinde yazmayın.
 • İstanbul – Ankara’daki şirketlere CV gönderirken, henüz daha Manisa’da ikamet ediyor bile olsanız CV’nizdeki adres satırına Manisa yazmayın.
 • Medeni durum gibi iş ile ilgisi olmayan özel bilgilerinizi CV’nize yazmayın. Kimse sizin evli veya aslen nereli olduğunuz ile ilgilenmiyor.
 • Seminerlerde aldığınız katılım belgelerini CV’nizde diplomaymış gibi yazmayın. Onlar sadece etkinliklere katılımın yüksek olması için verilen temsili kağıtlar.
 • Yine yukarıdaki madde ile alakalı ISO-9000000000001.3298572352 serifikalı olsanız da başvurduğunuz pozisyonla alakasız olacağı için yazmayın.
 • Yazılımcı & IT’ci gençler olarak Microsoft Office ürünlerini matah bir bilgiymiş gibi CV’nize yazmayın. Bırakın Word kullanmanın prim yapacağı pozisyonlarda çalışan kişiler yazsın.
 • Referanslar kısmına PTT’de müdür dayınızı yazmayın. Madem dayınız vardı sizi işe o yerleştirseydi, değil mi? Sizinle ortak bir projede yer almamış kişileri referanslar kısmında bulundurmayın.
 • Spor, müzik gibi üstünkörü yazacağınız ilgi alanların kimsenin umrunda değil. Yıllardır düzenli olarak yapmadığınız şeyleri, örneğin Profesyonel Dansçı veya Ulusal golf takımında değilseniz yazmayın.
 • Staj yaptığınız süre boyunca çalıştığınız projeleri tek başınıza yapmışsınız gibi yazmayın. Yapmadığınızı herkes biliyor.
 • Her “Hello World” yazdığınız programlama dilini CV’nize yazmayın. Kullanmak istemediğiniz bir programlama dili üzerine iş teklifleri alabilirsiniz.
 • Derslerde duyduğunuz, üzerinde proje geliştirmediğiniz her teknolojiyi biliyormuşcasına CV’ye yazmayın. Mülakatlarda size soracaklardır. Başarısız olmanıza sebep olabilirler.
 • Yabancı dil seviyenizi abartmayın. Orta seviye konuşma beceriniz varken Çok iyi yazarsanız “Hello Sir/ma’m X, …” diye başlayan bir telefon aldığınızda dumur olabilirsiniz. Ve CV’nizde yanlış bilgi vermekten şirketin kara listesine girersiniz, gelecek yıllardaki iş olanaklarını da kapatırsınız.

Yukarıda bahsettiğim hatalardan en az 1’ini yaptığınızda CV’yi okuyan kişi tarafından ciddiye alınmakta zorlanacağınızı unutmayın. Bu yüzden yazdığınız CV’yi mutlaka sektörde birkaç yıl çalışmış kişilere gösterin. Bir bakışta 15 hatanızı yakalayabilirler. Terimlere aşina olmayışınızdan yerinde kullanamamanıza kadar her birini düzeltebilirler. Bu, daha önce üzerinde çalıştığınız projeye ne kadar hakim olduğunuzu da gösterecektir. Bu tür basit hatalara düşmemek gerekir.

Şimdi de CV’nizde aşağıda paylaştığım maddelere önem verirsek diğerlerinden öne geçebileceğimiz maddeleri sıralamaya çalışacağım.

 • Başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili mailinizi okuyacak kişiye özel bir önyazı hazırlayın.
 • Düzgün ve güler yüzlü bir fotoğrafınızı paylaşın. NŞA Amerika gibi ülkelerde CV’de fotoğraf paylaşmak yasal değil ancak bir Türkiye gerçeği olarak tipinize göre yargılanacağınızı kesinlikle ve rahatlıkla söyleyebilirim.
 • Cep Telefonu, Email, Github, Linkedin bilgilerinizi paylaşın. Github’da aktivite geçmişiniz sizin işe girmenizdeki en büyük etken olacaktır. Neredeyse yeni mezunlarda Github profiline sahip çoğu mühendisin diğerlerine göre çok daha hızlı işe başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Hızlı sonuç almak için de  telefon şart.
 • Yabancı dil tecrübenizi nasıl edindiğinizi paylaşın. Dil kursu, hazırlık eğitimi, yurtdışı gezileri sizin mutlak suretle diğer adayların önüne geçmenizi sağlayacaktır.
 • Üniversite esnasında katıldığınız sosyal etkinlikleri, gezileri ve öğrenci kulüplerindeki aktifliğinizi belirtin.
 • Özet bilgi paylaşın. Güçlü olduğunuz yönleri vurgulayarak bu bölümde CV’nizi okuyan kişiye belirtin.
 • Hedeflerinizden bahsedin. Yazılım mühendisi kişiliğinizi ERP gibi sıkıcı bir sektörden gelecek tekliflere kapatın. Arge faliyetleri, Yapay Zeka, Makine Öğrenmesi, Görüntü İşleme veya DevOps üzerine çalışmak istediğinizi açıkça belirtin.
 • Kullandığınız diller ve teknolojiler bölümünde ne kadar iyi olduğunuzu anahtar kelimelerin yanında 1 er cümle ile belirtin. (Java, 6 ay)
 • Mesleğiniz ile alakalı okuduğunuz kitapları belirtin. Siz, her ne kadar uygulamanın bu iş için 1. önemli başlığı olduğunu zannetseniz de işveren akademik takibe daha çok önem veriyor.
 • Daha önce staj yaptığınız şirketi ise 1 cümle ile onu tanıtıp altına sorumlu olduğunuz görev tanımını en az 1er cümle ile özetleyin. Ne tür bir şirkette hangi sorumluluğa sahip olduğunuzu bildirin.
 • Üzerinde çalıştığınız projede tam olarak hangi bölümünde çalıştığınızı anlatın. Kullandığınız teknolojilere ne kadar hakim olduğunuzu, nasıl kullandığınızı özetleyin.
 • Çalıştığınız projelerde kullandığınız öne çıkan teknolojileri maddeler halinde paylaşın. Bu teknolojileri yukarıda özet kısmında vurgulamayı unutmayın.
 • Referanslar kısmına mutlaka staj yaptığınız şirketin yönetici veya kıdemli kişilerini paylaşmaya özen gösterin. Onlardan alınacak referans çok önemli olacak.

Tabiki bu yazdığım blog yeni mezun arkadaşlara yol göstermesi açısından, detaylı ve uzun CV hazırlayanlar içindir. Uzman & Tecrübeli mühendislerin CV’leri bu kadar kalabalık ve ispat içermeyecek.

Lütfen fikirlerinizi paylaşın 🙂

Umarım faydalı olmuştur.

By Tayfun Yaşar

Bilgisayar Mühendisi, geek, sosyal medya uygulama geliştirici, iletişime açık. Daha fazla bilgi için hakkımda sayfamı ziyaret edin.

5 replies on “Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi örnek CV”

Ek not yukardaki yazıdaki gibi megolaman bir üslüp belirlemeyin, aksi takdir de şimşekleri üzerine çekersiniz.

Merhaba Tayfun bey,

Çok fazla yanlışınız var özellikle gözüme çarpan bir tanesinden bahsetmek istiyorum. “Spor, müzik gibi üstünkörü yazacağınız ilgi alanların kimsenin umrunda değil. Yıllardır düzenli olarak yapmadığınız şeyleri, örneğin Profesyonel Dansçı veya Ulusal golf takımında değilseniz yazmayın.” yazmışsınız. ne olduğu belirsiz saçma bir şirkete girmek istiyorsanız veya oraya cv gönderdiyseniz haklısınız ancak kurumsal ve büyük bir şirketten bahsediyorsak, bunlar her zaman için sizi ön planda tutucak şeylerdir.

aynenn asıl şirketlerin ilk baktığı yerler çalışacak kiişinin ne kadar sosyal bir birey olduğuymuş dolasıyla en önemli kısımlardan biri hobi ve aktiviteler

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.