AnaSaife » Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi örnek CV

Bilgisayar ve Yazılım Mühendisi örnek CV

Gerek üniversiteden arkadaşlarım gerekse blogum sayesinde bana ulaşan yeni mezun arkadaşlarımın CV’lerinde hep aynı hataları gördüm. Bu yüzden Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği bölümlerinden yeni mezun arkadaşların, henüz hiç tecrübe sahibi değilken nasıl uygun bir cv yazabilecekleri hakkında küçük bir tartışma başlatmak istedim.

Herşeyden önce yeni mezun olduğunuzu işveren mezuniyet tarihine bakarak direkt anladığından cv’ye yazdığınız o uzun tecrübelerin şişirme olduğunu herkes çok iyi biliyor 🙂 Bu sebeple derslerde öğrendiğiniz programlama dilini, ilk tanıştığınız günden beri profesyonel seviyede kullanıyormuşcasına 3-4 yıl deneyimli yazmak en komik satırlardan.

Bu tür yorumların sonu gelmeyeceği için bunları madde madde yazmak isterim.

Öncelikle yapmamanız gerekenlerden bahsediyorum.

 • Üniversitede yeni bir dil ile tanıştığınızda, cv’nize onu tanıştığınız günden itibaren profesyonel şekilde kullanıyormuşcasına Java ( 3 yıl, çok iyi ) şeklinde yazmayın.
 • İstanbul – Ankara’daki şirketlere CV gönderirken, henüz daha Manisa’da iş ararken CV’nizdeki adres satırına Manisa yazmayın.
 • Kişisel bilgilerinizi CV’nize yazmayın. Kimse sizin evli veya aslen nereli olduğunuz ile ilgilenmiyor.
 • Seminerlerde aldığınız katılım belgelerini CV’nizde diplomaymış gibi yazmayın. Onlar sadece etkinliklere katılımın yüksek olması için verilen temsili kağıtlar.
 • Yine yukarıdaki madde ile alakalı ISO-9000000000001.3298572352 serifikalı olsanız da başvurduğunuz pozisyonla alakasız olacağı için yazmayın.
 • Yazılımcı & IT’ci gençler olarak Microsoft Office ürünlerini matah bir bilgiymiş gibi CV’nize yazmayın. Bırakın sekreter pozisyonuna uygun kişiler yazsın.
 • Referanslar kısmına PTT’de müdür dayınızı yazmayın. Madem dayınız vardı sizi işe o yerleştirseydi. Sizinle ortak bir projede yer almamış kişileri referanslar kısmında bulundurmayın.
 • İlgi alanların ve gönüllü aktiviteleriniz kimsenin umrunda değil. Ulusal golf takımında değilseniz yazmayın.
 • Staj yaptığınız süre boyunca çalıştığınız projeleri sanki tek başınıza yapmışsınız gibi yazmayın. Yapmadığınızı herkes biliyor.
 • Her “Hello World” yazdığınız programlama dilini CV’nize yazmayın.
 • Üzerinde proje geliştirmediğiniz teknolojileri biliyormuşcasına CV’ye yazmayın.
 • Yabancı dil seviyenizi abartmayın. Orta seviye konuşma beceriniz varken Çok iyi yazarsanız “Hello Sir/ma’m X, …” diye başlayan bir telefon aldığınızda dumur olabilirsiniz. Ve yanlış bilgi vermekten şirketin kara listesine girersiniz.

Yukarıdakilerden en az 1’ini yaptığınızda CV’yi okuyan tarafından ciddiye alınmakta zorlanacağınızı unutmayın. Bu yüzden yaptığınız CV’yi mutlaka sektörde birkaç yıldır çalışan kişilere kesinlikle gösterin. Bir bakışta 15 hatanızı yakalayabilirler. Terimlere aşina olmayışınızdan yerinde kullanamamanıza kadar her birini düzeltebilirler. Bu daha önce üzerinde çalıştığınız projeye ne kadar hakim olduğunuzu da gösterecektir. Bu tür basit hatalara düşmemek gerekir.

Şimdi de CV’de aşağıda paylaştığım maddelere önem verirsek diğerlerinden öne geçebileceğimiz maddeleri sıralamaya çalışacağım.

 • Başvuru yaptığınız pozisyonla ilgili mailinizi okuyacak kişiye özel bir önyazı yazın.
 • Düzgün ve güler yüzlü bir fotoğrafınızı paylaşın. NŞA Amerika gibi ülkelerde CV’de fotoğraf paylaşmak yasal değil ancak bir Türkiye gerçeği olarak tipinize göre yargılanacağınızı kesinlikle ve rahatlıkla söyleyebilirim.
 • Cep Telefonu, Email, Github, Linkedin bilgilerinizi paylaşın. Github’da aktivite geçmişiniz sizin işe girmenizdeki en büyük etken olacaktır. Neredeyse yeni mezunlarda Github profiline sahip çoğu mühendisin diğerlerine göre çok daha hızlı işe başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Çabuk sonuç almak için de  telefon şart.
 • Yabancı dil tecrübenizi nasıl edindiğinizi paylaşın. Erasmus, yurtdışı tecrübesi gezileri ve öğrenci kulüplerindeki aktifliğiniz sizi öne çıkaracaktır.
 • Özet bilgi paylaşın. Güçlü olduğunuz yönleri vurgulayarak bu bölümde CV’nizi okuyan kişiye belirtin.
 • Hedeflerinizden bahsedin. Yazılım mühendisi kişiliğinizi ERP gibi sıkıcı bir sektörden gelecek tekliflere kapatın. Arge faliyetleri veya Orta katmanda çalışmak istediğinizi açıkça yazın.
 • Kullandığınız diller ve teknolojiler bölümünde ne kadar iyi olduğunuzu anahtar kelimelerin yanında 1 er cümle ile belirtin. ( Java, orta seviye // .net başlangıç )
 • Daha önce staj yaptığınız şirket bilinmiyor ise 1 cümle ile onu tanıtıp altına sorumlu olduğunuz görev tanımını 1er cümle ile özetleyin. Ne tür bir şirkette hangi sorumluluğa sahip olduğunuzu bildirin.
 • Üzerinde çalıştığınız projede tam olarak hangi bölümünde çalıştığınızı anlatın. 4 yıldır geliştirilen ürün sizin değil biliyorlar.
 • Çalıştığınız projelerde kullandığınız öne çıkan teknolojileri maddeler halinde paylaşın. Bu teknolojileri yukarıda özet kısmında vurgulamayı unutmayın.
 • Referanslar kısmına mutlaka staj yaptığınız şirketin yönetici veya müdürlerini paylaşmaya özen gösterin. Onlardan alınacak feedback önemli olacak.

Tabiki bu yazdığım blog yeni mezun arkadaşlara yol göstermesi açısından, detaylı ve uzun CV hazırlayanlar içindir. Uzman & Tecrübeli mühendislerin CV’leri bu kadar kalabalık ve ispat içermeyecek.

Lütfen fikirlerinizi paylaşın 🙂

5 comments

 1. noName says:

  Ek not yukardaki yazıdaki gibi megolaman bir üslüp belirlemeyin, aksi takdir de şimşekleri üzerine çekersiniz.

 2. İsimYok says:

  Merhaba Tayfun bey,

  Çok fazla yanlışınız var özellikle gözüme çarpan bir tanesinden bahsetmek istiyorum. “İlgi alanların ve gönüllü aktiviteleriniz kimsenin umrunda değil. Ulusal golf takımında değilseniz yazmayın.” yazmışsınız. ne olduğu belirsiz saçma bir şirkete girmek istiyorsanız veya oraya cv gönderdiyseniz haklısınız ancak kurumsal ve büyük bir şirketten bahsediyorsak, bunlar her zaman için sizi ön planda tutucak şeylerdir.

  • fdf says:

   aynenn asıl şirketlerin ilk baktığı yerler çalışacak kiişinin ne kadar sosyal bir birey olduğuymuş dolasıyla en önemli kısımlardan biri hobi ve aktiviteler

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.